нацIональний виробник — основа економIки держави

Інформація навчально-практичний семінар «Експертиза товарів легкої промисловості - швейні та текстильні вироби»

Відповідно до загального плану заходів на 2018 рік, ТПП України спільно з Українською Асоціацією підприємств легкої промисловості 11-12 вересня поточного року проведено навчально-практичний семінар за темою «Експертиза товарів легкої промисловості - швейні та текстильні вироби».

Слухачами семінару були представники дев’яти регіональних ТПП - експерти та фахівці за даним напрямком експертизи. В рамках заходу проведені лекційні заняття та практичні заняття, обмін досвідом, практикуми.

Лектори семінару - представники Асоціації «Укрлегпром» та Укртестметрстандарт.

Директор юрдепартаменту Асоціації «Укрлегпром» - Нестеренко Анна розповіла слухачам про стан та перспективу розвитку легкої промисловості, новітні розробки в текстильній та швейній підгалузях, окреслила системні проблеми підприємств під час експериментальної носки новітніх виробів, розповіла про обсяг і порядок здійснення контролю за якістю речового майна для потреб Збройних Сил України, митні експертизи та їх підстави.

Особлива увага доповідача була приділена одній із кричущих проблем вітчизняної промисловості - вживаному одягу, адже товари групи «секонд хенд» займають значну нішу на внутрішньому ринку легкої промисловості. Зокрема, за експертними розрахунками на основі даних Державної служби статистики, в структурі ринку одягу їх вартісна питома вага у 2016 р. становила 17,3%, а кількісний обсяг становить 54%.

Обсяги ввезення в Україну товарів групи «секонд хенд» щорічно зростають і досягли критичної межі. За 9 місяців 2017 року проти аналогічного періоду 2016 р., імпорт даної продукції у кількісному вимірі зріс на 23,8%, а в порівнянні з 2005 роком – у 1,7 рази.

Європа – основний постачальник товарів «секонд-хенд» в Україну (98,8% від загального обсягу імпорту даної групи у 2017 р.). До десятки найбільших європейських країн-імпортерів належать: Польща (31,5%), Німеччина (23,5%), Швейцарія (10,8%), Велика Британія (10,6%), Латвія, Бельгія, Фінляндія, Нідерланди, Чехія, Норвегія. При цьому, зібрані в європейських країнах товари групи «секонд хенд», кращі з яких у них же і реалізуються, а в Україну ввозяться лише залишки цих товарів, у тому числі одяг від хворих та померлих людей. Це в основному товари низької якості, зі значними дефектами, дрантя, які упаковані в тюки і без сортування.

Так, за 2017 рік ввезено в Україну найбільшу кількість товарів групи «секонд-хенд» в обсязі 132 тис.т або 3,2 кг (12 виробів за експертними розрахунками) на кожного жителя України (у 2006 р. – 1,7 кг, у 2010 р. – 2,0 кг). За січень-червень 2018 року обсяги ввезення секонд-хенду зросли на 23,8% проти відповідного періоду 2016 р. і вже досягли 60,6 тис. тонн.

Не менш важливою частиною лекції була інформація стосовно проблематики отримання дозволів на розмитнення міжлекальних випадів, які залишаються під час переробки давальницької сировини, їх утилізацію та можливу сферу подальшого застосування.

Під час другої лекційної частини семінару начальник відділу сертифікації продукції легкої промисловості Укртестметрстандарту Озоліна Наталія розповіла слухачам про досвід організації в сферах сертифікації, метрології та стандартизації. Особливу увагу доповідач приділила системі УкрСЕПРО, адже досвід проведення сертифікаційних робіт в державній системі сертифікації показав затребуваність добровільної оцінки відповідності продукції, яка не підпадає під дію технічних регламентів, а споживач зацікавлений в отриманні достовірної інформації про неї.

Ураховуючи наявні потреби промисловості України у проведенні компетентної оцінки відповідності продукції третьою незалежною стороною, а також потреби суспільства в отриманні достовірної інформації про якість та безпечність товарів і послуг, Укрметртестстандарт створив Систему добровільної сертифікації УкрСЕПРО, яка увібрала у себе найкращий досвід, набутий державною системою сертифікації та базується на її основних принципах і підходах до оцінки відповідності продукції, робіт, послуг та має на меті запобігти реалізації продукції небезпечної для життя, здоров'я та майна громадян і навколишнього природного середовища та створити конкурентні переваги для суб’єктів господарської діяльності на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Також доповідач наголосила, що Укрметртестстандарт - єдиний в Україні суб’єкт, який розробляє та веде унікальний автоматизований Фонд технічних умов України (кількість перевищує 45 тисяч ТУ) та Фонд нормативних документів (налічує близько 27 тисяч нормативних документів чинних в Україні). Базуючись на цій інформації, формується спеціальний on-line каталог, в якому замовник може знайти інформацію щодо ТУ та іншої документації. Винятковість даного фонду у збереженні нормативної документації, тобто, виробники та власники з усіх куточків України, включаючи АР Крим, Донецьку та Луганську області, у будь-який момент можуть відновити ТУ у разі їх втрати або за інших непередбачених обставин.

Під час наступної сесії «питання-відповіді» експертами та лекторами обговорено наступні питання:

  •  Поняття та процедура експертизи якості товарів легкої промисловості, повернутих покупцем зі скаргами на наявність прихованих дефектів; 
  •  Можливість законодавчого встановлення терміну «Товар, що був у використанні» та методика визначення сортності вживаного одягу;
  •  Практика проведення експертиз під час переробки давальницької сировини;
  •  Практика проведення експертиз з визначення коду за УКТЗЕД на тканини та трикотажні полотна (з застосуванням експрес-методів для визначення типу тканин та трикотажних полотен, сировинного складу (синтетичні, штучні, натуральні волокна), щільності - для встановлення ставки мита.
За підсумками лекційної частини та сесії питання-відповідь експертами розроблено спільний план заходів щодо вирішення освітлених проблем підприємств в рамках компетенції ТПП України та регіональних палат. Також, з метою практичного ознайомлення з повним технологічним процесом виготовлення швейних виробів, для слухачів семінару організовано ознайомчу екскурсію на Ужгородську швейну фабрику - мобільне виробництво, що працює за сучасними технологіями з дотриманням високих європейських стандартів якості, з ефективним управлінням та обслуговуванням замовників. Вже більше 10 років підприємство успішно шиє на замовлення жіночий та чоловічий одяг для провідних європейських компаній та відомих торгових марок. На українському ринку Ужгородська швейна фабрика відома як торгова марка «Парада». Під час ознайомлення з виробництвом, директор фабрики Мирослава Каламуняк розповіла про повний цикл виготовлення одягу - розпочинаючи з приймання сировини та закінчуючи пакуванням готового виробу. Протягом круглого столу, який відбувся після екскурсії, експерти разом з директором змогли обговорити на прикладі фабрики такі питання як: етикетування, маркування, сертифікація, експертна перевірка давальницької сировини та одягу з неї. Також Мирослава Каламуняк в практичній площині пояснила експертам можливий вплив технологічних процесів на якість готового виробу та способи визначення причин, які сприяють утворенню дефектів (наприклад, виникнення такого дефекту готового виробу, як «дірки на готовому виробі, що виникли через невідповідність використаних швейних голок та/або ниток товщині полотна (тканини)», залишок частки голки у виробі тощо).


Назад до списку
Наші партнери